La Maillerie 1, Villeneuve d'ascq /Croix

ODDANIE DO UŻYTKU: 2019
ARCHITEKCI: Agence Nicolas Michelin et Associés, D'haoundt et Bajart, Jérôme de Alzua, Luc Saison, Beal et Blanckaert, BLAU, BPlusB Architecture
POWIERZCHNIA CAŁKOWITA: 10 ha

La Maillerie, położona między Villeneuve-d'Ascq i Croix, została zaprojektowana jako dzielnica, w której każdy znajdzie miejsce dla siebie: niczym ukłon w stronę przemysłowej historii dzianin i tekstyliów.
Nazwa „la Maillerie” jest inspirowana historią miejsca, w którym znajdował się jeden z klejnotów północnego przemysłu tekstylnego, 3 Suisses. Najpierw przędzalnia, a potem gigant sprzedaży wysyłkowej. Akt, który Mailerie chce uwiecznić, przeplatając już nie wełniane czy bawełniane nici, ale mieszkańców, przechodniów, robotników… którzy codziennie się nim stykają - dzielnica, jak przędzalnia, która tka ludzkie więzi. La Maillerie to innowacyjny projekt miejski, który nie waha się eksperymentować i inicjować nowych sposobów interakcji między mieszkańcami. Inwestycja udowadnia, że sąsiedztwo może dostarczyć odpowiedzi na dzisiejsze wyzwania gospodarcze, społeczne i środowiskowe.

Inwestycja typu mixed-use obejmuje 700 mieszkań, ponad 4 200 m2 przestrzeni hotelowej, 6 000 m2 przestrzeni komercyjnej i 3 000 m2 przestrzeni rekreacyjnej, oraz parking na 750 pojazdów.